Jak 5 kobiet zmieniło świat swoimi wynalazkami?

Potrzeba jest matką wynalazków – rozwiązania optymalizujących różne dziedziny życia pojawiają się w momencie, gdy występuje wielkie zapotrzebowanie. Wiele z nich pozostaje z nami na dłużej, ułatwiając przy tym codzienność. Przedstawiamy pięć kobiet, których wynalazki wpłynęły na losy świata, a także ułatwiły życie.

Ada Lovelace (pierwszy program komputerowy – 1843)

Ada Lovelace wyróżniała się rozległą wiedzą z zakresu matematyki i logiki, zawdzięczając to swojej matce, Annabelli Milbanke – dzięki jej staraniom otrzymała solidne wykształcenie związane z tym kierunkiem. Zaowocowało to współpracą z jej długoletnim przyjacielem, Charlesem Babbagem, przyszłym twórcą maszyny różnicowej i analitycznej. W latach 40-tych XIX wieku zajmowała się tłumaczeniem i komentowaniem artykułu, który dotyczył maszyny analitycznej. W nim zawarła własne pomysły i obliczenia.

Najważniejszym z nich był algorytm obliczający ciąg liczb Bernoulliego na maszynie, który składał się z 25 kroków i był oparty na notacji Babbage’a. Był to pierwszy przykład programowania maszyny analitycznej, jednakże zaawansowanie i innowacyjność algorytmu Lovelace wyprzedzał epokę.

Uważa się, że jest to pierwszy program komputerowy napisany przez człowieka, na ponad 100 lat przed wynalezieniem pierwszego urządzenia. Co więcej, wskazała możliwości maszyny, które wg niej wykraczały poza czyste obliczenia – wśród nich wymieniła m.in. manipulację symboli, a także tworzenie muzyki. Była to wizjonerska zapowiedź dziedziny naukowej ukształtowanej wiek później – informatyki.

Mary Anderson (wycieraczki samochodowe – 1903)

Mary Anderson była amerykańską bizneswoman, która z sukcesem prowadziła ranczo i winnicę w Kalifornii. W historii świata zapisała się jako wynalazczynia, która położyła wielki kamień węgielny do zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 1903 roku opatentowała wycieraczki samochodowe.

Anderson podczas podróży do Nowego Yorku zauważyła, że kierowcy borykali się z problemem widoczności podczas opadów. Musieli oni zatrzymywać się co jakiś czas, aby oczyścić szybę pojazdu z deszczu, co znacząco wpływało na bezpieczeństwo podczas poruszania się. Efektem tego były wycieraczki samochodowe z gumowymi piórami. Poruszały się za pomocą dźwigni, którą uruchamiano wewnątrz pojazdu. W taki sposób kierowca mógł usunąć zanieczyszczenia z szyby. 

Mimo tego, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie pojazdu bez nich – patent początkowo nie zyskał uznania w oczach dużych firm motoryzacyjnych. Uznawano bowiem, że są one zbędne, jednak dynamiczny rozwój branży sprawił, że zaczęto je seryjnie montować do budowanych pojazdów.

Florence Parpart (elektryczna lodówka – 1914)

Florence Parpart wyróżniała się smykałką do interesów, a także pomysłowością, która wpłynęła w dużym stopniu na ludzkość. Wyróżniła się m.in. udoskonaleniem maszyny do czyszczenia ulic za pomocą szczotek lub wody, jednakże największym sukcesem amerykańskiej wynalazczyni była jedna z pierwszych elektrycznych lodówek. Urządzenie w tamtych czasach wyróżniało się innowacyjnością – nie potrzebowała lodu lub amoniaku do skutecznej pracy. Lodówkę opatentowano w 1914 roku – po tym, Parpart promowała swoje rozwiązanie na rynku. Co więcej, za swój wynalazek otrzymała nagrodę na targach w Atlantic City w 1927 roku.

Urządzenie okazało się sukcesem, niedługo po jej wynalezieniu sprzedawała swoje patenty i licencje takim firmom jak: General Electric czy Kelvinator, które uruchomiły masową produkcję . Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie mieszkania bez lodówki.

Hedy Lamarr (Rozpraszanie widma w systemie szerokopasmowym – 1941)

Hedy Lamarr była austriacko-amerykańską aktorką, a także wynalazczynią, która przyczyniła się do rozwoju technologii komunikacyjnych, które wykorzystuje się do m.in. nawigacji i sieci Wi-Fi.

W 1941 roku, wraz z Gregorym Antheilem opatentowali system, który uniemożliwiał przejęcie kontroli nad torpedą. Zaproponowali metodę często zmieniających się częstotliwości, które stały się odmianą systemu znanego dzisiaj jako FHSS (rozpraszanie widma w systemie szerokopasmowym). Lamarr wykazała się wielkim patriotyzmem, ponieważ przekazała nieodpłatnie patent amerykańskiej armii.

Mary Sherman Morgan (paliwo rakietowe – 1957)

Okres powojenny wyróżniał się dynamicznym rozwojem świata, który udoskonalał rozwiązania sprawdzane na froncie. Niemały udział w tym miała kobieta, która mimo bycia „rodzynkiem” w zmaskunalizowanym, naukowym środowisku, miała znaczący wpływ w astronautyce. Mowa o Mary Sherman Morgan, amerykańskiej ekspertczyni specjalizującej się w dziedzinie paliw rakietowych. Jej doświadczenie, nabyte podczas pracy w fabryce amunicji, a później w Rocketydyne, umożliwiło wynalezienie formuły Hydyne – specjalnego paliwa rakietowego, które okazało się skuteczniejsze od innych paliw

Morgan była odpowiedzialna za stworzenie jej formuły, a także koordynowaniem i obserwacji wyników testów, które okazały się być skuteczne. Efektem wynalazku było wystrzelenie  pierwszego amerykańskiego satelity na orbitę Ziemi – Explorer 1, w 1958 roku. Jej wynalazek miał wpływ na odkrycie m.in. pasów radiacyjnych Van Allena – obszarów wysokiego promieniowania kosmicznego wokół Ziemi.

Odkrycia i wynalazki kobiet – podsumowanie

Jak można zauważyć, wiele z tych rozwiązań stosujemy po dziś dzień, a bez niektórych z nich nie wyobrażamy sobie współczesnego życia. W imieniu załogi ASD Systems chcemy złożyć serdeczne życzenia – aby każda kobieta mogła każdego dnia być sobą, odkrywać nieznane i mieć wpływ na losy całego świata!

Porozmawiajmy o Twoich oczekiwaniach!

Rozmowa z naszym konsultantem do niczego nie zobowiązuje. Rozpoczniemy ją od wysłuchania Twoich potrzeb. Wszystko po to, aby zaproponować najlepsze rozwiązanie, które spełni Twoje wymagania!

Blank Form (#5)
Scroll to Top